- předchozí článek - následující článek - obsah - úvodní stránka -

Linuxové noviny 07-08/2001

Naučte se MySQL za 21 dní

Dan Ohnesorg, 21. července 2001

 
Pokud jste si teď řekli, co ten nám má co poroučet, vězte, že se nejedná o rozkaz, ale o název knihy. Vydalo ji nakladatelství Computer Press v edici Databáze.

Jedná se o překlad knihy nakladatelství Sams, které vydává celou edici knih, snažících se čtenářům podat přívětivou a srozumitelnou formou základy různých informačních technologií.

Konkrétně tato kniha se podle mého názoru povedla. Ačkoliv je úzce orientována na MySQL, vysvětluje základy SQL, smysl používání databází či normalizaci dat, a tak její první polovinu můžete použít bez úprav s jakoukoliv jinou databází. Druhá část již řeší konkrétní využití MySQL (mimo jiné i spojení s jazykem Perl či PHP, tvorbu CGI scriptů) a je méně přenositelná.

Jestli látku skutečně zvládnete za 21 dní nevím, ale je to celkem pravděpodobné. Předpokládají se alespoň základní vědomosti o počítačích, které jistě čtenář této recenze má, když už ji dokázal najít na Internetu. Výklad je rozhodně polopatický.

Zvláštní zmínku si zaslouží překlad a sazba. Sazba dostává pět mínus, protože příklady jsou sázeny fontem, který nemá jednoduché uvozovky a na jejich místě je vytištěn znak , a tak začátečník, kterému je kniha určena, bude asi dost zmaten. Taktéž dlouhé názvy parametrů jsou zmršené, asi těžko se vám povede import provedený příkazem s parametrem -fields-enclosed-by= -fields terminated-by=/ (pokud nejste zběhlí v syntaxi, tak vězte, že oba parametry musí začínat dvěma mínusy a v druhém samozřejmě není mezera mezi slovy "fields" a "terminated", nýbrž je tam opět mínusek). Chyba je zákeřná v tom, že v knize se místo dvou mínusků vyskytují hned tři varinaty, skutečně správně vysázené dva mínusy, jeden krátký minus a dva mínusky slité do dlouhé pomlčky. (Pro rýpaly, ten příkaz má samozřejmě další problém, i kdyby v něm byl správně vytištěn jednoduchý apostrof, musel by se escapovat aby se k mysql dostal, ale protože nevím, jak je to v originální knize, tak nemohu obvinit z vady sazbu.)

Překlad je pěkný, dobře se čte, neobsahuje šroubované věty, se kterými se občas setkáváme. Ale je poněkud nepřesný, jeden příklad za všechny, parametr -h u mysqldump dělá prý tohle: "-h=názevhostitele. Vytvoří soubor výpisu na určeném hostiteli, místo na implicitně nastaveném místním hostiteli (localhost)." My, kteří víme, že parametr udává název serveru, na kterém je uložena databáze se kterou pracujeme, jsme celkem v pohodě. Dokážeme si to už nějak schroustat. Začátečník ale bude marně hledat vydumpovaná data na serveru, kde nejsou a naopak nebude vědět, kam má napsat jméno serveru, se kterým pracuje. (Opět jen tak na okraj, v anglické dokumentaci je to popsáno prostě a jasně: -h|--host=hostname... Connect to host.)

Nicméně celkově se mi kniha líbila. Myslím si, že by Computer Press mohl vydat i další knihy z této edice a nezbývá než mu popřát více štěstí při finálních úpravách knihy.

Naučte se MySQL za 21 dní, Mark Maslakowski, vydalo nakladatelství a vydavatelství Computer Press v roce 2001. 480 stran, doporučená prodejní cena 490 Kč. Členové CZLUGu mohou knihu získat se slevou. *


- předchozí článek - následující článek - obsah - úvodní stránka -