- předchozí článek - následující článek - obsah - úvodní stránka -

Linuxové noviny 11/2000

LinuxTag 2000

Dan Ohnesorg, 30. července 2000

Úvodem

29. 6. až 2. 7. 2000 se ve Stuttgartu konal LinuxTag, v pořadí již pátý. Svým způsobem byl ale první. Byl totiž výrazně největší, ale hlavně tentokrát se již jednalo o akci, o které psali ve všech novinách. V den zahájení byla zpráva o otevření výstavy ve večerních televizních zprávách uvedena hned jako druhá. LinuxTag otevíral ministr hospodářství spolkové vlády, který nad ním převzal patronát. V diskusních fórech vystupovali i státní úředníci a komisaři Evropské unie.

Možná bych měl ale říct, co to vlastně LinuxTag je. Jedná se o výstavu doprovázenou přednáškami. Asi by se to dalo přirovnat k veletrhu, ale má to svá specifika. Především přednášková část je garantována nějakou linuxovou organizací, takže neobsahuje (většinou) reklamní balast, ale jde do hloubky. Výstavní část je klasická, sestává ze spousty stánků, které jsou pronajaty komerčním firmám nebo zdarma zapůjčeny nekomerčním projektům.

Co tam bylo k vidění

LinuxTag trval čtyři dny. První den byl určen pro businessmany a byl zaměřen spíše populárně. Vstupné na tento den činilo 150 DM, nebo byla nutná pozvánka zúčastněného vystavovatele. (Vstupné v ostatní dny bylo zdarma.) Na začátku vystoupil spolkový ministr pro hospodářství a technologický rozvoj. Poté následovaly ve třech sálech paralelně přednášky a samozřejmě prohlídka výstavy. Z přednášek vybírám jen namátkou: Linux jako platforma pro nasazení v kritických obchodních operacích (přednesl pracovník firmy Siemens), Samba a KDE (L. Knetschke), Open Source aplikace jako platforma pro elektronické obchodování (Digital Consulting), GIMP v profesionálním prostředí, Linux jako platforma pro vysokorychlostní výpočetní systémy (W. Sawyer, Beowulf Project) a další.

Další dny již byly určeny široké veřejnosti a vstup byl volný. Na akci se přijelo podívat spousta školních výprav, ale i "usedle" vyhlížejících padesátníků. Každý den byla spousta přednášek, přednášelo se paralelně ve 4 sálech (kapacity 2500, 1000 a 2 x 200 lidí). Kromě toho ve třech dalších místnostech probíhaly ukázkové instalace, diskuse a mini přednášky o specifických problémech. Přednášky byly organizovány tak, že minimálně v jednom sále byla přednáška v angličtině. Přednášet přijelo i několik "slavných" osobností. Především Richard Stallman, který naplnil sál pro 2500 lidí tak, že kromě 2500 míst k sezení stál neurčitelný počet lidí v uličkách. Potom Alan Cox v červeném klobouku a další lidé z KDE, XFree a dokonce z projektu FreeBSD. FreeBSD mělo dokonce vlastní přednášku a stánek.

Popsat všechno co se na přednáškách a stáncích dělo je nemožné. Nicméně jedna věc byla vidět na každém kroku. Komerční a státní organizace v Německu berou Linux vážně. Například oznámení, že elektronický podpis bude realizován s použitím GPG je pro našince doslova šokující, ale i potěšitelné, protože máme naději, že naše státní správa okopíruje německé, a tím možné i evropskounijní řešení. Bylo oznámeno vypsání grantu ve výši 300 000 DM pro autory GPG, který jim má umožnit další vývoj a úpravy potřebné pro vydávání klíčů celostátní certifikační autoritou. Vystoupili členové komisí Evropské unie, kteří standardizují výměnu dokumentů v rámci Evropské unie a oznámili, že připravují zákaz předávání dokumentů ve formátech, které nejsou otevřené, a které mohou obsahovat spustitelný kód, který může poškodit systém příjemce. Úředník ministerstva hospodářství promluvil o škodách, které způsobilo nekontrolovatelné řádění viru ILoveYou a vyzval k větší rozmanitosti systémů používaných ve státní správě tak, aby nemohla být její činnost paralizována selháním jednoho textového editoru. Siemens, IBM, HP, Compaq a další se předháněli v okaté podpoře Linuxu a nabízeli sestavy s tímto OS.

Vedle těchto akcí probíhala burza pracovních míst. Německo trpí velikým nedostatkem kvalifikovaných linuxových odborníků. Linux do škol zatím prakticky neproniká, mimo jiné proto, že Microsoft vědom si výhodnosti takové investice vybavuje v německých školách zdarma učebny HW pod podmínkou, že na něm nebudou provozovat žádný jiný software, než kterým jim tam MS nainstaluje. I v tak bohaté zemi je pro školu těžké říct: "no sice tady máme 60 počítačů s PIII, ale potřebujeme od státu nové na Linux". Na druhou strany mají výhodu v tom, že německý trh je veliký a koupěschopný, takže mají k dispozici spoustu literatury v němčině a při seznamování se s Linuxem odpadá jazyková bariéra. Na stáncích jsem viděl spoustu knih o všem možném, ale cena okolo 250 DM našince přesvědčí o nepotřebnosti takové literatury. Kromě toho spousta časopisů zvučných jmen vychází v německé variantě s obsahem přeloženým z anglického.

Co bude příště?

Příští rok má být výstava ještě velkolepější. Návštěvu bych každému doporučoval i když to přijde trochu draho. Já jsem bydlel u kamaráda, takže jsem neplatil nic než lístek na vlak, ale s noclehem by se návštěva posouvala do poměrně drastických částek. Návštěva na jeden den má smysl, pokud si chcete jen prohlédnout výstavu, pokud chcete navštívit i nějakou přednášku, tak jeden den určitě nestačí. Dostal jsem plakáty, abych dělal příštímu ročníku LinuxTagu reklamu i u nás, takže pokud jej někdo budete chtít vyvěsit na významném místě, můžu plakát poslat.

V následujícím článku si můžete přečíst, místy možná trochu kostrbatý, překlad úvodní řeči spolkového ministra hospodářství. *


- předchozí článek - následující článek - obsah - úvodní stránka -