- předchozí článek - následující článek - obsah - úvodní stránka -

Linuxové noviny 05-06/2001

Kafíčko pro týnejžry

Dan Ohnesorg, 25. června 2001

 
Kniha o sobě na titulní straně tvrdí, že je bestseller. To mi bylo podezřelé, protože těžko může vydavatel při prvním vydání vědět jak se bude kniha prodávat a jestli se vůbec umístí v nějakém žebříčku prodejnosti. Přesto po jejím přečtení musím říct, že si to označení zaslouží.

První co stojí za zmínku je fakt, že první a poslední chybu v příkladu jsem nalezl teprve na straně 230, tedy pakticky v samém závěru knihy. Sazeč zde ztratil asi tak polovinu výpisu, takže kód nepůjde ani přeložit ani neodpovídá jeho popisu. To je v dnešní době vysoce nadprůměrné. Je to zřejmě dáno i tím, že autor je Čech a tak se nejedná o překlad, ve kterém napáše spoustu škod jak původní vydavatel, tak následně překlad do češtiny. A u knížky pro začátečníky to potěší dvojnásobně, protože začátečník je chybami poškozen daleko více než ostřílený profík, který se pousměje a chybějící, či zkomolený, text si opraví. Vydavateli patří za tak pečlivou práci třikrát sláva.

I jinak se mi kniha líbila. Autor je zkušený pedagog a na textu je to znát. Výklad je srozumitelný a čtivý, příklady jsou jasné a dobře komentované. Abyste si je vyzkoušeli, nemusíte texty přepisovat, ale můžete si je stáhnout z internetu.

O co Vás tedy kniha obohatí? Po jejím přečtení a vyzkoušení budete umět napsat jednoduchý prográmek. Zvládnete základní programátorské konstrukce a budete vytvářet jednoduché okenní aplikace. Tedy asi všechno co začátečník potřebuje. Naopak v knize nehledejte návod na komunikaci po síti, na psaní programů využívajících externí knihovny distribuované mimo JDK, případně na tvorbu databázově orientovaných aplikací. To jsou ale všechno věci, do kterých se může pustit jen ten, kdo rutinně ovládá všechno, co kniha popisuje.

Pokud se chcete s Javou seznámit, myslím, že nebudete litovat peněz, které vynaložíte na nákup téhle knížky.

Java pro zelenáče: Ing. Miroslav Virius, CSc. Vydal Neokortex s. r. o. v roce 2001. 240 stran, doporučená cena 249,- Kč. *


- předchozí článek - následující článek - obsah - úvodní stránka -